نکات مهم برای شستشوی واژن / آیا واژن نیاز به شستشو دارد؟!

 

 

 

 

نکات مهمی که در شستشوی واژن باید بدانید

 

 

سوال اساسی : آیا واژن نیاز به شستشو و تمیز کردن دارد ؟!!

 

 شستن واژن به معنایی که در ذهن شما وجود دارد، اشتباه است؛ شما باید اندام تناسلی بیرونی خود را بشویید. واژن کانال داخلی درون بدن است. اندام تناسلی بیرونی شامل قطعات بیرونی در اطراف واژن مانند کلیتوریس، کلیتورال هود، لب داخلی و بیرونی است.

باید بدانید که ساختار واژن به گونه‌ای است که به طور طبیعی خود را تمیز می‌کند، در واقع تعادل صحیح pH را حفظ کرده و از طریق ترشحات طبیعی خود را شروع به تمیز کردن می‌کند.

واژن حاوی بسیاری از باکتری‌های خوب است. این باکتری‌ها دارای تعادل PH ایده‌آل در واژن هستند و همین مطلوب است. اسیدی بودن واژن مانع رشد باکتری‌های بد می‌شود.

اما اگر این شستشو اصولی انجام نشود، می‌تواند بر توانایی واژن برای تمیز کردن خود تاثیر منفی بگذارد. برای همین شستشوی نادرست واژن می‌تواند باعث بسیاری از مشکلات همچون أنواع عفونت واژن است.

البته تمام این موارد به این معنا نیستند که شستشوی واژن را نباید انجام داد بلکه روی این حقیقت تاکید دارد که باید با انواع روش‌های شستشوی واژن آشنا شد و درباره آنها آموزش دید

شستشوی واژن | بوی واژن یکی از عواملی است که بسیاری از زنان برای فرار از آن، اقدام به استفاده از دوش واژینال می‌کنند که اغلب موارد دوش واژینال مضر است. بوی کم واژن کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر این بو شدید و آزار دهنده باشد، باید برای درمان آن حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد.

واژن در حالت کلی نیازی به محصولات تمیز کننده ندارد اما شستشوی قسمت بیرونی دستگاه تناسلی و اطراف مقعد برای جلوگیری از بروز عفونت های واژینال اهمیت زیادی دارد

بسیاری از زنان فکر می‌کنند که با استفاده از مواد بهداشتی و شوینده ها می‌توانند عوامل میکروبی واژن را بین ببرند و واژن خود را تمیز نگه دارند. در صورتی که این یک باور غلط و اشتباه است. واژن ترشحاتی تولید می کند که برای سلامتی کلی زنان مفید است و این ترشحات نقش مهمی در تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی دارند. شستن واژن، عفونت‌های واژن را از بین نمی برد. حتی در بعضی موارد، ممکن است باعث بدتر شدن آن‌ها شود. استفاده از صابون های عطردار ممکن است باعث خشکی واژن شود. بعضی از تحقیقات نشان داده اند که شستشوی مکرر واژن با مواد بهداشتی و شوینده ها، باعث به وجود آمدن مشکلاتی در سلامتی زنان خواهد شد:

 خطر زایمان زودرس

بیماری های التهابی لگن

حاملگی خارج رحمی

 وزن کم کودک هنگام تولد

 افزایش خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی(STI)

 عفونت های باکتریایی واژینال

سرطان دهانه رحم

 

 

استفاده از صابون بچه برای شسشتوی واژن

اگر به هیچ ماده شستشوی مخصوصی دسترسی نداشتید، صابون یا شامپوی بچه پیشنهاد خوبی است. به هر حال بهتر است از صابون‌های غیر معطر و ملایم و البته بدون رنگ به همراه آب ولرم استفاده کنید. صابون‌های بو دار و شوینده‌های قوی، باعث حساسیت واژن و مقاوم شدن بدن در مقابل باکتری ها می‌شوند.

 

روش شستشوی واژن با سرکه سفید

شستشوی واژن با سرکه برای کوتاه مدت شاید نتیجه داشته باشد اما در بلند مدت مضر است. استفاده از سرکه برای شستن واژن ph آن را اسیدی می‌کند و هچنین باعث کشتن باکتری‌های مفید در این ناحیه خواهد شد.

 

روش شستشوی واژن با جوش شیرین

جوش شیرین نیز همانند سرکه تاثیر کوتاه مدت دارد اما در صورت تداوم مصرف، بیماری‌های مختلفی ممکن است در این ناحیه بروز کند. استفاده طولانی مدت از جوش شیرین و شستن واژن با آن می‌تواند باعث بهم ریختن تعادل ph واژن و کشتن باکتری‌های مفید شود.

 

شستشوی واژن با دوش واژینال

شستشوی داخل واژن به وسیله مایعی تمیزکننده را دوش واژینا می‌گویند. این دوش دارای یک پمپ و لوله است و مواد را به همراه آب ولرم به داخل واژن می‌فرستد. به دوش واژن، دستگاه شستشو واژن نیز می‌گویند.

 

این روش برای درمان التهاب واژن به خاطر بیماری‌هایی مثل کاندیدا و تریکوموناس، التهاب یا عفونت‌های مرکب واژن، شستشوی واژن قبل از عمل جراحی و شستشوی معمول واژن مناسب است.

 

برای استفاده از این روش، محمول شستشو را درون پمپ دوش واژینال بریزید. بعد از آن، هوای داخل آن را با کمی فشار خالی کنید و بعد لوله پمپ واژن را تا حدود ۵ سانتی‌متر داخل واژن فشار دهید. به آرامی پمپ را فشار دهید تا مایع تمام شود و بعد از آن، دوش واژینال را خارج کرده و آن را بشویید.

 

آیا دوش واژن مفید است؟

دوش واژن شامل پاشیدن یک محلول به داخل واژن، با هدف تمیز کردن واژن است. این روش ایمن نیست و دارای عارضه از جمله حساسیت STI ، مشکلات بارداری، افزایش بیماری‌های آمیزشی، بیماری التهابی لگن و بسیاری از مشکلات دیگر در این ناحیه است.

 

 

 

روش شستشوی واژن با ژل شستشو

استفاده از ژل شستشوی واژن به صورت روزانه توصیه خوبی نیست زیرا همانطور که گفتیم، واژن خود مکانیسم پاکسازی درونی دارد. اما پزشکان بسیاری در مورد استفاده از ژل شسشتوی هفتگی را بلامانع می‌دانند. استفاده روزانه از ژل شستشو باعث بیماری  آتروفی واژن می‌شود

 

شستشوی واژن در پریودی

در زمان عادت ماهیانه شما می‌توانید اندام تناسلی بیرونی را به همان شیوه که ذکر شد، شستشو دهید. هرچند که شستشوی داخلی و استفاده از روشی مثل دوش واژینال، ممکن است ضرر بیشتری نسبت به منفعت آن داشته باشد. برای همین دوش واژینال در پریودی را توصیه نمی‌کنیم. اگر اصراری به انجام آن دارید، قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید

 

 

 

آموزش شستشوی صحیح واژن

در کنار تمامی این روش‌هایی که از میان محبوب‌ترین‌ها در میان خانم‌ها برایتان گفتیم؛ می‌خواهیم تا در ادامه روش صحیح شستشوی واژن را به شما آموزش دهیم. با استفاده از این روش، به‌غیر از جلوگیری از انواع عفونت‌های رایج واژینال، بوی نامطبوع این ناحیه نیز از بین می‌رود. برای این کار، طبق راهنمای زیر عمل کنید:

 

دست‌های خود را کامل و تمیز بشویید.

ناحیه واژن خود را مرطوب کنید و بعد با استفاده از یک صابون ملایم و بدون بو شستشو را آغاز کنید.

بخش بیرونی واژن خود را کامل تمیز کنید.

بعد از شستشو واژن به صورت کامل واژن و اطراف ناحیه تناسلی خود را خشک کنید

 

 

 

چگونه اندام تناسلی بیرونی را شستشو دهیم؟

اندام تناسلی بیرونی را با آب گرم شستشو دهید. اگر می‌خواهید، می‌توانید از یک صابون ملایم استفاده کنید که پوست را تحریک نمی‌کند، اما به طور کلی این کار لازم نیست. لب‌های اندام تناسلی را از هم جدا کنید و به آرامی اطراف آن پاک کنید، با از شستشوی داخل واژن با آب یا صابون خودداری کنید. علاوه بر شستن اندام تناسلی بیرونی، ایده خوبی است که هر روز آن قسمت و ناحیه بین اندام تناسلی و مقعد را بشویید.

 

بهتر است شستشو جلو به عقب باشد. به عبارت دیگر، ابتدا اندام تناسلی بیرونی را شسته و سپس مقعد را بشویید. در غیر این‌صورت، باکتری‌ها از مقعد به واژن گسترش می‌یابند و این می‌تواند باعث عفونت شود.

 

خشک کردن واژن با سشوار

برای خشک کردن واژن پس از شستشو می‌توانید یا بگذارید به صورت طبیعی و با استفاده از دستمال کاغذی یا الیاف طبیعی خشک شود یا از سشورا استفاده کنید. استفاده از دستمال کاغذی گاهی در بعضی از بانوان باعث بیشتر شدن عفونت واژینال می‌شود برای همین سشوار در چنین شرایطی بهترین انتخاب است. بهتر است از سشوار با باد ملایم استفاده کنید. برای زمان‌هایی هم که در خارج از خانه هستید، می‌توانید از پارچه‌های نخی و تمیز استفاده کنید.

 

 

نکات مهم درباره شستشوی واژن و اندام تناسلی بیرونی

به غیر از آموزش، نکات بسیار مهمی درباره شستشوی واژن و حتی بیرون از آن وجود دارد که در ادامه درباره آنها توضیح می‌دهیم:

 

واژن خود از جلو به عقب پاک کنید

هنگام استفاده از توالت، از پشت به جلو خود را تمیز نکنید؛ این کار می‌تواند باکتری‌ها را از مقعد به واژن گسترش دهد. این امر می‌تواند بیماری‌های عفونی بسیاری ایجاد کند و خطرآفرین باشد. بنابراین یادتان باشد که همیشه از جلو به عقب خود را تمیز کنید.

 

بعد از ارتباط جنسی واژن خود از جلو به عقب پاک کنید

قانون از جلو به عقب فقط برای پاک کردن بعد از دسشویی اعمال نمی‌شود. بلکه برای رابطه جنسی نیز باید این موضوع را مد نظر قرار دهید. هر چیزی که در حین رابطه جنسی در تماس با مقعد بوده، قبل از اینکه به واژن برسد، باید شستشو داده شود.

 

بعد از رابطه جنسی ادرار کنید

ادرار پس از رابطه جنسی میکروب‌ها را از دستگاه ادراری خارج می‌کند. در طول رابطه جنسی، میکروب‌ها می‌توانند با دستگاه ادراری در تماس باشد برای همین ادرار کردن باعث بیرون راندن این میکروب‌ها می‌شود. اگر این موضوع را رعایت نکنید ممکن است به عفونت دستگاه ادراری مبتلا شوید.

 

در حین انتخاب محصولات جنسی دقت داشته باشید

قبل از استفاده از محصولات مانند تامپون، کاندوم و دیگر محصولات بهداشتی و جنسی، مطمئن شوید که موارد لازم را بررسی کرده‌اید. به جنس مواد سازنده توجه داشته باشید تا دچار حساسیت نشوید.

 

لباس‌زیر پنبه‌ای بپوشید

لباس‌زیر پنبه‌ای علاوه بر راحتی اجازه می‌دهد هوا نیز در جریان باشد. نایلون و سایر پارچه‌های مصنوعی می‌توانند پوست حساس این قسمت را تحریک کنند.

 

لباس زیر مرطوب خود را تعویض کنید

استمرار در پوشیدن و عوض نکردن لباس‌زیر خیس، شرایطی ایده‌آل را برای پرورش باکتری‌های بد به‌وجود می‌آورید. برای جلوگیری از رشد این باکتری‌ها لباس زیر مرطوب و عرق کرده را تعویض کنید زیرا رطوبت و گرمای تولید شده در این ناحیه، بسیار برای سلامت واژن مضر است.

 

 

 

آیا محلول‌های شستشوی زنانه یا اسپری‌ها بی‌ضرر هستند؟

اکثر سوپرمارکت‌ها دارای طیف وسیعی ازمحلول‌های شستشوی زنانه و اسپری هستند که گفته می‌شود، بوی بد را از بین برده و واژن را تمیز می‌کنند؛ این محصولات را خریداری نکنید. در حقیقت، این محصولات غیر ضروری و مضر هستند زیرا می‌توانند موجب تحریک اندام تناسلی بیرونی و واژن شوند.

آیا با شستشوی واژن بوی بد آن از بین می‌رود؟

بوی بد واژن یکی از مسائل آزاردهنده برای خانم‌ها است. علت این مشکل متفاوت است و امکان دارد به خاطر دلایل زیر باشد:

 

رعایت نکردن بهداشت فردی

استفاده از قرص‌های ضدبارداری

رطوبت

پوشیدن لباس زیر یا شلوار تنگ

افزایش سن

استرس و اضطراب

برای بسیاری این سوال وجود دارد که آبیا دیگران هم متوجه این بو می‌شوند؟ در پایخ باید بگوییم که بعید است که شخص دیگری بتواند بوی بد واژن را حس کند و این تنها در صورتی است که بسیار نزدیک به واژن شما باشند؛ مثلا شریک جنسی شما احتمالا بوی آن را حس می‌کند. اما این کاملا طبیعی است و جایی برای نگرانی ندارد زیرا هیچ واژنی بدون بو نیست و نباید باشد. انواع واژن بوهای متفاوتی دارند و این بستگی به رژیم غذایی و چرخه قاعدگی دارد. اما اگر بو مبهم و ناخوشایند باشد، با پزشک خود مشورت کنید؛ شرایط خاصی مانند واژینوز باکتریایی، می‌تواند بوی واژن را به شدت نامطبوع کند و باید ه چه سریع‌تر درمان شود.

 

آیا ترشح زیاد واژن طبیعی است؟

ترشح واژن کاملا طبیعی است. اگر شما در مورد ترشح خود نگران هستید، نگاهی به رنگ آن کنید. اغلب ترشح روشن و سفید، طبیعی است. واژن شما این ترشحات را تولید می‌کند تا بافت‌ها را مرطوب و سالم حفظ کند. ترشح می‌تواند نتیجه تخمک‌گذاری باشد. این فقط نشانه‌ای است که واژن شما کار خود را انجام می‌دهد. همچنین ممکن است ترشح به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز درحین عادت ماهیانه باشد. اگر ترشحات خاکستری، سبز یا زرد رنگ باشد و یا با خارش، درد و نشانه های غیر معمول همراه باشد، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید زیرا یکی از علائم عفونت واژن است.

 

چه زمانی باید برای شسشتوی واژن به پزشک مراجعه کرد؟

 

اگر موارد زیر را بعد از شستشوی واژن با استفاده از هر کدام از روش‌های بالا تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

درد هنگام ادرار یا رابطه جنسی

بوی تند و ناخوشایند واژن

زخم ها یا زگیل ها در اطراف ناحیه تناسلی

ترشح سبز، زرد یا خاکستری

ترشح ضخیم و پنیری

خارش واژن به صورت مداوم

خونریزی واژن به صورت ناشناخته

شستشوی واژن مهم است؛ آن را جدی بگیرید و به روش درست انجام دهید!

همانطور که گفتیم واژن با استفاده از یک مکانیسم داخلی، خود را تمیز می‌کند و نیازی به شستشوی خاصی در طول روز به جز شستشوی بعد از اجابت مزاج ندارد. اما حفظ تمیزی آن در داخل و خارج در طول دره‌های زمانی مختلف مهم است.

 

منبع : healthline

 

 

بیشتر بخوانید

کاپ قاعدگی چیست

راهنمای انتخاب سایز کاپ قاعدگی

فروشگاه کاپ قاعدگی آندیا 

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش